При виборі типу колектора природно виникає запитання – «А яка ж різниця між плоскими та вакуумними колекторами?». Це запитання підігріває також і ціна згаданих колекторів. Так в чому ж криється їх особливість.
Все залежить напряму від конструкції – тобто від будови поверхні, яка сприймає сонячне випромінювання – і чим вона ефективніша, чим меншими тепловтратами вона характеризується, тим краще здатна перетворювати енергію інфрачервоного випромінювання Сонця на теплову енергію води.
В плоскому колекторі поглинаюча поверхня розміщена в тепловому ящику, який закритий склом – ізольований від прямого потрапляння вологи але повітропроникний. Через те, що плоский колектор це ящик накритий склом або іншими словами поверхня, то і працює він як плоска поверхня – поглинає прямі промені, які безпосередньо падають на нього. Сучасна технологія довела можливість поглинання променів які падають на колектор під кутом, що відрізняється від прямого на ±15°. Усі відбиті від зовнішніх об’єктів сонячні промені, заломлені через хмари тощо, слабо нагрівають колектор або взагалі не приймають участі. Також низьке зимове Сонце буде «облизувати» колектор, розігріваючи його з низькою швидкістю. Окрім того повітропроникність самого сонячного колектора збільшує внутрішні та зовнішні тепловтрати пристрою.
Натомість вакуумний колектор, як ми можемо судити з назви, ізольований від навколишнього середовища вакуумом, а що ж може краще нас захистити від втрати теплоти. Ми називаємо вакуумний колектор також трубчастим, це значить що активна поверхня в ньому вже не площина, а циліндр (трубка), де по всьому периметру нанесена поглинаюча поверхня. І на додачу під трубками вакуумного колектора розміщено відбиваючу гладку і добре поліровану площину металу, яка й переадресовує на трубку усе відбите та заломлене проміння.
Таким чином вакуумний колектор здатний зібрати більше енергії на своїй площині, а значить забезпечити вищу загальну ефективність установки.
Отже, який з колекторів вибрати? Звичайно вирішувати Вам. Однак при виборі врахуйте також призначення сонячного колектора для Вашого будинку – нагріватиме він басейн, забезпечуватиме гарячою водою чи буде підтримувати опалення. Наступна діаграма розкриває ефективність колекторів в залежності від призначення системи, в яку вони монтуються.