У данній статті розберемося у деяких неправильних уявленнях про теплові насоси. Сподіваємося, що після ознайомлення зі статтею вам буде простіше зробити вірний вибір.
Міф № 1. Тепловий насос можна зібрати самостійно, немає сенсу його купувати і переплачувати за бренд
Факти. Механізм дії теплового насосу (далі – ТН) дійсно простий – вони працюють за принципом холодильника, тільки навпаки (зворотній цикл Карно). Цей звичний всім агрегат, який є на кожній кухні, забирає зайве тепло з продуктів і виводить його через задню стінку, яка завжди залишається гарячою. Дія і насосів, і холодильників заснована на законах фізики, які свідчать, що запас теплової енергії має будь-яке тіло з температурою вище нуля. Якщо охолодити це тіло, звільняється певна кількість енергії, яку можна “забрати”. Наприклад, при охолодженні п’яти літрів води з 10 до 0 ° С виділиться 1,9 МДж теплової енергії. Але холодильник «викидає» це тепло в нікуди, а насос віддає в систему опалення.
В основі конструкції будь-якого теплового насосу лежать теплообмінник, компресор, випарник і розширювальний клапан – це і породило міф про те, що дане обладнання можна зібрати своїми руками, просто з’єднавши зазначені елементи. Результат закономірно виявляється «не дуже», агрегати або не працюють, або працюють вкрай погано, – насправді тепловий насос – це складна інженерна система, оснащена автоматикою, контролерами, захистами. Такі насоси будуть служити по 20-25 років, не вимагаючи ніякого особливого догляду і витрат на обслуговування.
Міф № 2. Купівля і установка теплового насоса обійдеться в шість – вісім разів дорожче, ніж котла і підключення до магістрального газопроводу
Факти. При неможливості використовувати магістральний газ домовласник зазвичай стає перед вибором: електрокотел або тепловий насос? Але ж насоси – дорого…
Насправді великих капітальних витрат на етапі купівлі і монтажу вимагають тільки геотермальні насоси. Ті, що використовують в якості джерела теплової енергії грунт або грунтові води. Це пов’язано з особливостями технології: для їх встановлення необхідні або проектування та укладання горизонтального колектора, або проведення бурових робіт, якщо передбачені вертикальні зонди. Наприклад, щоб забезпечити теплом котедж площею 200 м² за допомогою геотермального насосу, потрібно укласти колектор на ділянці площею чотири – шість соток. Або пробурити три свердловини для зондів на відстані п’ять-шість метрів один від одного (по 80 метрів глибиною кожну).
При установці повітряного теплового насосу (спліт система) витрати будуть набагато нижче за рахунок відсутності земляних робіт. Наприклад, модель Vitocal 200 S від Viessmann встановлюється так: зовнішній блок розташовується на зовнішній стіні будівлі або на прилеглій території, внутрішній – в будинку. Система в заводській комплектації вже оснащена всіма необхідними компонентами: триходовим перемикаючим клапаном, циркуляційним насосом, розширювальним баком, контролером теплового насосу.
Міф № 3. Теплові насоси працюють тільки при плюсовій температурі
Факти. У Швеції, де не менш сувора зима, ніж в Україні, ТН встановлені в кожному другому житловому будинку. У сусідній з нею Фінляндії будинки обігрівають понад 800 тисяч теплових насосів, які виробляють до 7 ТВт-год відновлюваної енергії в рік. Як таке можливо – якщо вони не працюють при мінусових температурах?
Це популярний міф – пов’язаний з незнанням того факту, що в будь-якій місцевості грунт має точку промерзання, після якої його температура завжди буде позитивною. Саме тому колектори грунтових ТН укладаються нижче точки промерзання, на глибину 1,5-2 метра, там завжди “плюс”. Що стосується повітряних теплових насосів, то вони можуть працювати при негативних температурах повітря. Наприклад, в системі Vitocal 100 S є вбудований підігрівач в піддон зовнішнього блоку. Він запобігає замерзанню конденсату взимку, і завдяки цьому систему можна використовувати при температурі до -20 ° C.
Щоб правильно вибрати тепловий насос, потрібно враховувати особливості кожної системи. Коефіцієнт ефективності грунтових ТН в будь-який час року буде 4,5-5. У повітряних насосів цей показник знижується разом з температурою на вулиці. При нулі ефективність системи “повітря – вода” – близько 3,5, а при -20 ° С COP дорівнює 1,5-1,9. Отже, для південних регіонів більше підійдуть повітряні установки, а для суворої зими – геотермальні системи.
Міф № 4. Теплові насоси завдають шкоди екології
Факти. Неправильно спроектований колектор геотермального насосу може привести до промерзання грунту – це, мабуть, все, чим здатне зашкодити природі використання ТН. І справа навіть не в самому насосі, а в помилках проектування і монтажу, яких можна уникнути, звертаючись в перевірені організації, такі як сервісні партнери компанії ТОВ “Віссманн”.
Що стосується всього іншого, то не дарма теплові насоси визнані однією з найбільш екологічних технологій. Наприклад, в Європі, де політика збереження ресурсів стоїть як одне з нагальних і важливих питань, на державному рівні стимулюють встановлення теплових насосів. При роботі цих систем в атмосферу не викидаються шкідливі речовини. Безпечні ТН і для людини, так як конструктивно не містять ніяких елементів, які можуть перегрітися або вибухнути. За рівнем безпеки теплові насоси вважаються еквівалентними звичайній побутовій техніці типу пральних машин та холодильників.
Проте, хочеться відмітити, що, не зважаючи на жодні міфи в умовах постійного зростання тарифів і підвищення екологічної грамотності споживач все уважніше придивляється до теплових насосів, які забезпечують повну автономію від центральних систем опалення та можливість більш економно витрачати кошти на утримання будинку.
А з тепловими насосами Vitocal від Viessmann Ви отримуєте не лише енергонезалежність, а і якість та надійність на довгі роки!
За більш детальною інформацією, Ви можете звернутись до наших фахівців.